Управління Верховного комісара ООН з прав людини заявило: відома палестино-американська журналістка телеканалу «Аль-Джазіра» Ширін Абу-Акле, яка загинула 11 травня в таборі біженців Дженін, була вбита прицільним пострілом ізраїльського військового з ЦАХАЛу. Раніше таких висновків дійшли журналісти CNN, Associated Press та інших медіа, які проводили незалежні розслідування, пише Поштівка.
«Усі зібрані нами дані, у тому числі офіційна інформація від ізраїльських військових і генерального прокурора Палестини, узгоджується з висновком про те, що постріли, які вбили Абу-Акле і поранили її колегу Алі Саммуді, були зроблені ізраїльськими силами безпеки і не були безладною стріляниною з сторони озброєних палестинців, як спочатку стверджувала ізраїльська влада», – йдеться у заяві Управління ООН з прав людини.
В Управлінні закликали Ізраїль розпочати карне розслідування цього випадку.
"Спричиняє глибоку тривогу те, що ізраїльська влада не провела кримінального розслідування", - заявила офіційний представник Управління ООН з прав людини Равіна Шамдасані на брифінгу в Женеві.
Крім того, Управління з прав людини «не знайшло жодної інформації, яка б вказувала на активність озброєних палестинців у безпосередній близькості від журналістів».
Міжнародне розслідування, таким чином, суперечить повідомленню ЦАХАЛу про те, що Ширін Абу Акле була вбита випадковою кулею, що призначалася палестинським бойовикам.
Верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет закликала Ізраїль розпочати карне розслідування навмисного вбивства Абу-Акле.
Журналістка телеканалу «Аль-Джазіра» Ширін Абу-Акле загинула 11 травня у таборі біженців Дженін на території Палестинської автономії. Від пострілу солдата ЦАХАЛу куля влучила їй у голову.
Читайте також: Ізраїль зупинив безвіз для України та не приймає українських біженців
Загибель журналістки спричинила величезний резонанс у політичному середовищі, ЗМІ та світовій спільноті. Влада ПА звинуватила у вбивстві Ширін Абу-Акле Ізраїль і відмовилася співпрацювати з ним у розслідуванні, побоючись у спотворенні ним результатів розслідування, у тому числі не передала кулю, витягнуту з тіла журналістки під час розтину.
Міністр оборони Ізраїлю Бені Ганц у відповідь на брифінг представників ООН цинічно заявив, що правду про обставини загибелі Ширін Абу-Акле можна дізнатися лише за допомогою балістичної експертизи кулі Ізраїлем, а не з «розслідувань, які не мають стосунку до реальності». Ганц додав, що під час інциденту, в якому її було вбито, палестинці нібито відкрили масований і безладний вогонь по силам ЦАХАЛу. Ізраїльські військові начебто відкрили вогонь у відповідь.
У ЦАХАЛі повідомили, що також розслідують обставини смерті Абу-Аклі.
Джерела: "ХаАрець", "Деталі", Д.Г. AP Photo Majdi Mohammed
Ширін Абу Акле (Shirin Abu Akle) |
Вбивство відомої палестино-американської журналістки Ширін Абу Акле (Shirin Abu Akle), яке сталося 11 травня 2022 року, — це черговий випадок насильства щодо журналістів у Палестині. Абу Акле провела три десятиліття, висвітлюючи війни та конфлікти. Вона зазнала смертельного поранення в голову, коли готувала для Al Jazeera репортаж про вторгнення ізраїльських військових до міста Дженін на півночі окупованого Західного берега. Проведені ЗМІ розслідування свідчать, що відповідальність за вбивство Абу Акле несуть ізраїльські війська.
На відеозапису інциденту, зробленого телеканалом Al Jazeera, у перші кілька секунд чути постріли, після чого чоловік кричить: "Ширін! Ширін! Швидку допомогу!". Розтин показав, що Абу Акле отримала розрив головного мозку та переломи черепа внаслідок кульового поранення. За даними міністерства охорони здоров'я Палестини, в той же час було поранено в спину ще одного журналіста, Алі Аль-Самуді.
"Від Ширін мене відділяло дерево, я добігла до дерева раніше за неї. Вона впала на землю, - сказала в інтерв'ю Al Jazeera палестинська журналістка Шаза Ханайшех, яка висвітлювала з групою з чотирьох репортерів рейд у Дженіні. - Солдати не припинили стріляти навіть після того, як вона впала. Щоразу, коли я простягала руку, щоб витягнути Ширін, солдати стріляли в нас».
Реконструкція Associated Press підтверджує версію, що кулю, яка вбила Абу-Акле, випустили ізраїльські військові. При цьому журналісти наголошують, що остаточні висновки зробити буде дуже складно через серйозну недовіру між ПА та Ізраїлем.
Вивчивши численні відео та фотографії, а також поговоривши із очевидцями, журналісти Associated Press відновили наступну картину подій. Вранці 11 травня колона ізраїльських військових зупинилася на вузькій дорозі до групи бетонних будівель.
Група журналістів, що включала Абу-Акле, знаходилася приблизно за 150-200 метрів від колони в межах прямої видимості солдатів ЦАХАЛу.
Підтверджено, що палестинські бойовики перебували з іншого боку від колони, приблизно за 300 метрів від неї. Групу журналістів закривали від них будівлі та стіни.
У ЦАХАЛі стверджують, що між колоною військових та журналістами знаходився принаймні один палестинський бойовик – і саме ним вели вогонь. Але Ізраїль поки що не надав доказів цього, зазначає Associated Press.
Версія палестинців
Палестинські свідки кажуть, що в цьому районі не було бойовиків і не було стрілянини доти, доки не відбувся обстріл, внаслідок якого загинула Абу-Акле і було поранено її колегу, продюсера «Аль-Джазіри» Алі Самуді з Дженіна.
Журналісти, які були з Абу-Акле, також кажуть, що коли вони прибули на місце, було тихо.
Репортери вийшли на довгу вузьку дорогу від відкритої місцевості до групи бетонних будівель. Приблизно за 200 метрів від них стояла колона ізраїльської армії.
Кожен репортер був у касці та синьому жилеті з написом «Преса».
«Ми вийшли на відкритий простір, щоб вони могли нас побачити, – сказав Самуді журналістам AP. – Вони не вказали нам, що ми маємо піти, тому ми пішли повільно, пройшовши вперед близько 20 метрів».
Третя у цій групі журналістів – фотограф Шата Ханайше – повідомила, що репортери простояли на дорозі від п'яти до десяти хвилин, розмовляючи і навіть сміючись на очах у солдатів.
Самуді сказав, що спочатку солдати зробили попереджувальний постріл. Він нахилився і побіг назад. Другий постріл потрапив йому в спину. Абу-Акле була поранена в голову і, зважаючи на все, миттєво померла. Ханайше сховалась між деревом та стіною.
«Ми бачили, що вогонь вівся з боку армії, – сказала Ханайше. – Коли Алі, Ширін і я бігли в укриття, ми тікали від них».
Місцевий житель Шаріф Азер, який прямував на роботу, почув постріли та підбіг на допомогу. На одному з відео, що широко розповсюдилося в соцмережах, можна побачити, як він перелазить через стіну, біля якої за деревом ховається Ханайше, і допомагає їй втекти.
Версія ЦАХАЛу
Спочатку ізраїльські військові висували версію, що нібито палестинські бойовики, які були з іншого боку колони, вели масований вогонь по солдатах. Вони випустили сотні куль, одна з яких могла випадково потрапити в Абу-Аклі.
Але військові не надали жодних візуальних доказів цієї версії. Не змогли знайти їх і журналісти AP.
Втім ЦАХАЛ зараз подає інший сценарій. Підполковник Амнон Шефлер, офіційний представник ЦАХАЛу, каже, що принаймні один палестинський бойовик перебував на дорозі між військами та журналістами, неподалік Абу-Акле. За версією ЦАХАЛу, цей бойовик кілька разів вистрілив в одну з армійських машин, і ізраїльський солдат відкрив вогонь у відповідь з гвинтівки з оптичним прицілом. Одна з куль могла вразити Ширін Абу-Акле.
За словами Шефлера, армійське розслідування зараз зосередилося на цій версії, хоча в ЦАХАЛі досі вважають, що журналістку могла вбити випадкова палестинська куля.
Але тут розслідування заходить у глухий кут. У ЦАХАЛі заявляють, що не можуть дати остаточної відповіді, не вивчивши саму кулю. Її витягли з тіла журналістки палестинські судмедексперти. Проте палестинська сторона не довіряє Ізраїлю і готова ділитися з ним речовими доказами.
"Без можливості вивчення кулі залишаються сумніви", - заявила у своєму виступі в понеділок генерал-майор Іфат Томер-Єрушалмі, головний військовий прокурор Ізраїлю.
Палестинці відмовилися передати кулю або якимось чином співпрацювати з Ізраїлем у розслідуванні, але заявляють, що поділяться на результати власного розслідування з будь-якою іншою стороною.