24.09.20

Сенат США оприлюднив звіт про роботу сина Байдена в Україні

Джо Байден Хантер Байден
Хантер Байден і Джо Байден

Робота сина колишнього віцепрезидента США Джо Байдена - Хантера в правлінні приватної української газодобувної компанії "Бурісма" створювала конфлікт інтересів.

Про це йдеться в звіті "Хантер Байден, "Бурісма" і корупція", оприлюдненому 23 вересня двома сенатськими комітетами (по національній безпеці і урядових справ, а також з питань фінансів), передає Поштівка з посиланням на  "Голос Америки".

У документі, що складається з 87 сторінок, викладені деталі роботи Хантера Байдена в правлінні газової компанії. Автори звіту, сенатори-республіканці Рон Джонсон і Чак Ґреслі стверджують, що така діяльність створювала конфлікт інтересів, оскільки батько чиновника Джо Байден був віцепрезидентом і займався в адміністрації справами України.

"Голови комітетів в ході розслідування виявили, що адміністрація [Барака] Обами знала що то, що Хантер Байден обіймав посаду в правлінні "Бурісми", було проблематичним і заважало ефективно втілювати стратегію України", - йдеться в звіті.

Як саме і наскільки діяльність сина Байдена впливала на американську політику щодо України, в звіті не уточнюється. При цьому, в звіті говориться, що американські чиновники часів президентства Обами попереджали адміністрацію про некоректність, яку створювала роль сина віцепрезидента в компанії.

Звіт оприлюднили за шість місяців до президентських виборів у США. Раніше цього місяця сенатор Джонсон , ініціатор розслідування діяльності Байдена в Україні, в одному з інтерв‘ю заявив, що розслідування: «гадаю, виявить, що його не варто обирати президентом Сполучених Штатів». Виборчий штаб Джо Байдена розкритикував звіт, назвавши його спробою союзників нинішнього президента США Дональда Трампа пошкодити опонентові і втрутитися у виборчий процес.

Читайте також:  Трамп: питання дій Байдена в Україні стане ключовим під час передвиборної кампанії в США 

Довідка 

У травні 2014 роки син на той час віце-президента США Джозефа Байдена - Хантер Байден став членом ради директорів Burisma Limited.  Після зміни влади в Україні 2014 року Генеральна прокуратура України розслідувала діяльність Burisma, але пізніше справу закрили. Також Генпрокуратура розслідувала кілька кримінальних проваджень, фігурантом яких був Злочевський, в 2015-2016 роках передала одну зі справ в НАБУ. 

У 2016 році Байден-старший вимагав від Порошенка звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна, погрожуючи, що США не виділять Україні $1 млрд кредитних гарантій.

У січні 2017 року компанія Burisma заявила про закриття в Україні всіх процесуальних і судових дій щодо президента цієї групи Злочевського і операційних компаній, що входять в Burisma Group.

У генпрокуратурі підготували досьє зі звинуваченнями Хантера Байдена, коли він входив до правління української газової компанії Burisma Holdings, що призвело до політичної напруги в США. В даному досьє стверджується, що українські прокурори мають докази корупції, спрямованої на особисте збагачення Джо Байдена.

У березні 2019 року тодішній генпрокурор України Юрій Луценко натякнув, що відставка Шокіна пов'язана з кримінальним провадженням, де містилися матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, зокрема син Байдена Хантер, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. Але у травні Луценко підкреслював, що у його відомства немає доказів правопорушень із боку Джо Байдена або його сина Хантера.

Старший групи прокурорів ГПУ з розслідування економічних злочинів режиму Януковича 2016–2019 років. Костянтин Кулик заявив на пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" в червні 2020 року, що розмір хабаря становив $50 млн.

"Початкова сума хабаря становила $6 млн. Розмір хабаря становив $50 млн", – сказав він.

Ситуація із сином Байдена стала причиною зовнішньополітичного конфлікту та ініціативи запуску процедури імпічменту президента США Дональда Трампа в американському Конгресі.